Je v pokoji bordel? Řeknu vám svůj systém na uklízení

8. srpna 2012 v 0:30 | NaNy |  Staré články
Já jsem byla už od útlého věku bordelářka. Teď je to lepší, ale nikdy nezapomenu na pokoj, kde ani nebylo místo na psaní, protože stůl byl obložen vším možný, zem byla plná pohozených časopisů, plyšáků a oblečení. A to nemluvím o tom, co by na vás vylítlo, kdybyste otevřeli poličku.
Nicméně si stále opakuju slova: Po hraní hry hru ukliď. Po kreslení ukliď fixi i papíry. Když je prádlo špinavé, hoď ho rovnou do koše na vyprání. Funguje to. Časem to už děláte automaticky.(Rada mamky Smějící se.) Teď ale nemluvím o "uklízecím systému". Teď mluvím spíše o tom, jak uklízení zabránit- pokoj je uklizený, když po sobě všechno uklidíte.
A je to trochu delší článek. Je vážně super, takže si najděte chvilku a ať vás ta délka neodrazuje.

Ale teď k věci!
1.krok- Než začneš, tak si musíš být jistá, že se ti chce (a jen málokdy se chce Mrkající). Pokud bys byla unavená či naštvaná, bude lepší počkat. Nakonec by sis uklízení pokojíčku opravdu zhnusila. Buď tedy dobře naladěná, pusť si k práci CD, nebo se klidně zavrtej do vlastních myšlenek. To je asi nejdůležitější.
2.krok- Rozděl si pokoj na čtvrtiny. Není dobrý když lítáš sem a tam. K tomu je dobrý začít s částí, která je nejhorší. Tu, která nebyla tolik neuklizená nechej až nakonec.
Uklízení stolu
Řekni si, že na stole mohou být jen ty nejdůležitější věci, hlavně ty, které potřebuješ do školy. Například kelímky s tužkami (ale nepřežeň to s nimi, stačí třeba dva nebo tři), počítač, malé bločky, lampička, třeba i nějaká malá drobnost, jako je kamínek- dokáže tě povzbudit a pohled na něj může i zlepšit náladu a někomu se občas hodí i glóbus. Ten ale zabere místo. Já mám dva velký stoly, který jsou spojený, takže si může na stůl dát co se mi zlíbí. Ale když tam dám jen málo věcí, přináší to pokoji ještě větší pocit uklizenosti.
Začni uklízet z jednoho rohu stolu. Knížky, které tam jsou jen tak pohozené zařaď do knihovničky, kterou bys v pokojíku měla mít, pokud aspoň trochu čteš. Fotky, kde jsi s kámošema zatím ukliď někam do poličky a později si je třeba vystav na nějakou nástěnku, či zarámůj. Hřeben apod. patří do koupelny! Už jsem se setkala s holkama, co měly pokoj pěkně uklizený, ale dobrý dojem kazila malovátka, hřebínky a zrcátka, která byla na stole. Koupelna je od toho, aby jsi si tam odkládala malování, nikoli tvůj stůl. TIP! Pokud jsi stůl dlouho neuklízela, tak si utři prach. Je to lepší a tvůj stůl bude navíc vypadat nověji.

Uklízení podlahy
Pro někoho hračka, pro někoho horor. Někdo má totiž tolik nábytku, že místa na zemi je málo, nebo někdo má prostě jen malý pokoj. Ale někdo má zase v pokoji tolik místa... jako já. Na podlahu odhodím všechno, co se mi plete a když jdu v noci třeba na záchod, tak se téměř vždy přerazím o nějaký odhozený časopisy, či o kopu oblečení.
Nejdříve se zbav oblečení! Oblečení mi často překáželo. A musím uznat, že vždy, když jej dám ze země pryč, je hned pokoj z poloviny uklizený. Ale záleží na vaší situaci Mrkající. Pak odstraň ze země pohozené časopisy a knihy- knihy zařaď do knihovničky a časopisy buď vyhoď (samozřejmě pokud jsou přečtené), nebo je ukliď do nějakého šanonu. Po uklízení vysaj. Vždycky je to lepší a pokoji to opět dodá větší nádech uklizenosti.
Uklízení v policích
Jak už jsem psala- je dobré mít knihovničku. Pokud máš málo knih, uklízení půjde snadno, ale pokud je knihovnička plná, bude to trochu těžší. Nejlepší je knihy si rozřadit. Každý má jiný způsob. Srovnání podle abecedy. Podle žánru... Je toho více. A mimochodem- všechny knihy vyndej! Bude se ti to uklízet lépe. A co dělat s knihami, na které by jsi se i znova ráda podívala, ale zbytečně by ti třeba rok zabíraly místo? Je dobré dát je (pokud tedy máte) do rodinné knihovny. Třeba někam dozadu, kde to rodičům nebude vadit. A pokud takovou knihovnu nemáte, je tu spousta dalších možností- třeba pokud máš úložný prostor pod postelí, dej je tam. Nebo si obstarej krabici, do které knížky dáš a tu pak dej někam do rohu pokoje, kde je místo, nebo krabici dej na půdu (do sklepa). Občas je zkontroluj a v zimě, či v nadměrné vlhkosti je raději vem do pokoje. Byla by škoda, kdyby se knížky poškodily.

Také se hodí skříňka, kam si dáš třeba společenské hry, pohledy od známých, šanony a jiné věci. Tam je úklid opravdu na tobě. Ale je to stejné jako s knihami- je nejlepší všechno vyházet a pak to tam hezky srovnat. A také rozeznej skříňku která se zavírá, či obyčejnou poličku. Do poličky si dej výstavní věci, jako třeba skleněného pejska, nebo si tam dej obrázky, fotografie a pohledy. Ve skřínce, kde by se na ně prášilo, by byly tyhle věcičky nanic. Do skříňky si naopak schovej věci, které na vystavování nejsou. Takhle to je podle mě nejlepší, ale každý to využije jinak, tak do toho nechci mluvit. A znova upozorňuji- s tímto vám bohužel nemohu poradit, protože každá skříňka ji jiná a každá potřebuje něco jiného. V někeré jsou rozházené papíry. V některé jsou papíry srovnané, ale válejí se tam desky, které jsou prázdné a zabírají místo... atd.
A ještě bych dodala, že jak na poličce, tak na skříňce by toho nemělo být zas tolik. Třeba jen květina ve váze, fotka kamarádek/miláčka... Přeplácaný vršek skříňky by mohl zkazit spoustu...
Důležitá věc- skříň na oblečení
Každý má svůj systém, ale mě ten můj (který mi jen tak mimochodem poradila starší ségra) mi připadne super.
V nejhornější poličce mám pyžama a noční košilky. Měním je totiž méně často, proto jsou nejlepší navrchu, kde mi zbytečně nezaberou místo. Hned o poličku níže mám mám hromádku s tričkama s dlouhým rukávem. To místo mi stačí, protože je nosím velmi málo. Nevím jak vy, ale já mám poličky docela široký, takže se mi vejdou dvě hromádky oblečení. Takže vedle triček s dlouhým rukávem mám tílka, kterých také nemám moc. A pak se přesunu k další polici. Trička s krátkým nosím často a ráda. Jednu hromádku mám na trička do školy a druhou hromádku na trička na doma. Je to lepší, protože místo hledání hned najdete pěkné věci, bez kterých to do školy nejde Usmívající se. V nižší poličce mám mikiny a svetry, které nosím málo. A pod nima mál dva šuplíky- jeden na kalhotky a druhý na ponožky... A TOTO BYLA JEDNA ČÁST SKŘÍNĚ. TEĎ SE JDE NA DRUHOU!
V další části skříně mám velkou poličku a ramínka... jednoduše. V polici mám kalhoty- vejdou se vedle sebe tři hromádky. Jedna je na džíny, a na dlouhé kalhoty, protože těch mám málo a nenosím je moc často. Naopak kraťasů mám hodně, takže je dávám na další hromádku. Ať jde o džínové, plátěné, nebo obyčejné kraťasy. A vedle je poslední místo na legíny a moje nejoblíbenější kalhoty. Legínů mám také dost. Nyní bych ale začala s ramínky. (zleva) mám letní šaty. Po nich mám dlouhé věci jako tuniky, hodně dlouhá trička, či pološaty. A pak následují sukně. Nemám jich moc, jen tři plátěný a dvě džínový, takže vždycky vím, kde pro ně sáhnout. A dále nasledují bolerka (kterých mám asi 6) a nakonec mikiny. Samozřejmě mám i volná ramínka. Pod šatama a vším ostatním mám ještě dva košíčky a malou krabici. V krabici mám podprsenky, které se mi předtím všude pletly a téměř nikam nevešly. Jsou pěkně poskládané... a vypadá to dobře. V košíčkách mám věci jako pletené teplé ponožky, návleky, punčocháče a pásky. HOTOVO!
Vy si to přeřaďte podle svého. Někomu vyhovuje toto, někomu támhleto. A samosebou si alespoň jednou za půl roku udělejte "vyzařovací chvilku". Věci, které vám jsou malé, okamžitě dejte pryč. Ve skříni se uvolní místo na nové oblečení! Nepříjemné, těsné oblečení ti může narušit i krevní oběh... A také vyřazuj věci, které nenosíš. Jistě, že krásné šaty někam na ples, či na něco velkého tam mají zůstat, ale já myslím věci na běžný den. Ale nebuď na sebe přísná. Řekni si, že si tenhle kus oblečení necháš ještě čtvrt roku a podle nošení ho dáš pryč, nebo si ho nakonec necháš. Já jsem hrozně dlouho nevyřazovala a teď mám najednou skříň hrozně prázdnou. Polovina oblečení mi byla malá, nebo jsem ji nenosila. Celý dva pytle- obrovský... Teď je skříň krásně provětraná a vždycky vím, kam sáhnout a pokud mám oblečení v hlavě již předem vybrané, obléknot mi netrvá ani pět minut.
Uklízení skříně na oblečení patří k těm nejdůležitějším věcem. Dřív jsem i odflákávala skládání, ale teď musí být všechno tip ťop, protože se bojím, že by mi to mohlo narušit pořádek...
Tak doufám, že jste tenhle zdlouhavý článek dočetli do konce. Podle mě to stojí za to. A doufám, že se vám líbil. Byla bych moc ráda, kdybyste se se mnou podělili o svůj uklízecí systém. Ale stejně- nezapomeňte na radu: Vrať věc tam, kde byla, než sis jí vzala... Smějící se
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu?

Ano-------- ;)))

Komentáře

1 Renata Renata | E-mail | 8. října 2012 v 21:42 | Reagovat

Moc hezký článek, tenhle se fakt povedl a tak doufám, že mi pak pomůže s úklidem :D

2 Tyna Tyna | E-mail | 24. ledna 2013 v 17:45 | Reagovat

Ahoj,fajn článek,já jsem neuvěřitelná bordelářka,ale když si přečtu takhle nějaký článek,mám aspon trošku chut uklízet :) takže čauky,jdu uklízet :-D

3 missverdy missverdy | 31. ledna 2013 v 19:10 | Reagovat

jen sem ten článek přečetla , mám hned chuť uklízet :D

4 romca romca | 19. července 2013 v 21:52 | Reagovat

jsi sikovna, moc pekny clanek! doufam, ze poradek vydrzel az do ted :)

5 Danisek Danisek | Web | 24. července 2013 v 23:29 | Reagovat

tyjo hezký článek a i hodně dlouhý :D :-)

6 Tereza Tereza | 3. srpna 2013 v 10:04 | Reagovat

já uklízím takhle:
1 kork-otevřít všecky okna.
              Podlaha
Podlahu uklízím jako první-je na ní největší bordel.Když je uklizená vysaju.
                    Stůl
Vždy tam mám jen počítač nějaký ozdoby fotky a lampičku nic jiného tam nesmí být maximum nějaké papíry.
              Postel
Mám prostěradlo a na to si dám ještě  deku až na zem aby nebylo vidět pod mojí postel a bylo to více uklizený a to je vše :-)  :D  :-P  :-D

7 carotka69 carotka69 | 30. prosince 2013 v 22:49 | Reagovat

nechápu, proč by nemohl být hřeben, malování apod. v pokoji, pokud je má tam kam patří. -,- Třeba já mám hned vedle skříně s oblečením menší stolek se zrcadlem a je tam i úložnej prostor-právě tam mám tyhle věci

8 krasna-sluchatka krasna-sluchatka | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 9:17 | Reagovat

[7]: Jo tak to zas jo. Ale je to můj systém uklízení, který má být spíše inspirací a jelikož mám až na 3 poličky (kde jsou laky, bráchovi věci a opalovací krémy apod.) tak mám vše v koupelně a už odmala jsem na to zvyklá. Vím ale že spousta lidí má třeba právě komody, toaletky, poličky apod.

9 Nanatka Nanatka | E-mail | 12. března 2014 v 17:38 | Reagovat

Ahoj Nany. Jak uklidit pokoj kde není místo ani něco někam dát??? Prostě neumím uklidit ani šuplík protože se mi do něho nic nevejde. Kam mám dát ty přebytečné věci co nepotřebuju??? Je mi jich líto hodit je do koše. Ahoj Nanatka. :-D  :-D  :-D :-(

10 Baja Baja | E-mail | 5. července 2014 v 11:55 | Reagovat

jůů díky :) a pěkný BLOG !! :) :-)

11 Kakinka Kakinka | 20. srpna 2014 v 18:21 | Reagovat

Si normál? Zkoušela jsem podle toho uklízet, ale je to ještě horší.

12 Terůůš Terůůš | 31. ledna 2015 v 15:53 | Reagovat

Jde se na to ;)  a jde to :D :D :D :D

13 Monča Monča | 1. března 2015 v 22:18 | Reagovat

Díky za super článek, jdu se na to vrhnout :-D :-)

14 Anetka Anetka | E-mail | Web | 27. října 2015 v 15:10 | Reagovat

Není nad to mít na úklid zajištěny kvalitní úklidové pomůcky https://www.ebal.cz/

15 Karlína Karlína | 15. listopadu 2015 v 17:46 | Reagovat

Hezký ale mi když jsme si se sestrou hrály s legen vždy jsme ji bysypaly do deky a pak z deky spádky do krabice :-D  :-P  :-P

16 Barča Barča | 23. ledna 2016 v 10:41 | Reagovat

[9]: zkus je darovat třeba do školy, do domova pro děti nebo tak :-)

17 Katka Katka | 1. června 2016 v 15:44 | Reagovat

Já mám také plno systémů úklidu. Je těžké určovat, kdy mě tato "mánie" popadá. Někdy to je, když přijdu z práce a pak ještě do 8 do večera něco šudlím, někdy hned z rána, automaticky začnu utírat prach a vysávat. Nesnáším nepořádek, mám pak nepořádek i v hlavě a někdy se mi z toho chce skoro brečet. Kolem mě musí být vše sterilní. :D Jednou mi hráblo tak, že jsem vyházela tolik věcí, že jsem je musela odvézt dodávkou. Tímto doporučuji firmu www.dodavky-praha.cz , která mi ji pronajala.

18 Káča Káča | 22. listopadu 2016 v 16:35 | Reagovat

Snad mi to pomůže :DD

19 MIla MIla | 16. listopadu 2017 v 11:31 | Reagovat

Zjistili jste při uklízení, že jste zamořeni hmyzími škůdci? Vím, kde hledat pomoc:

http://deratizace-xsi.cz/dezinsekce/

20 Dadis Dadis | Pátek v 10:35 | Reagovat

s úklidem vám mohou pomoci skuteční profesionálové- hodinový manžel je dnes oblíbenou službou:

http://hodinovy-manzel-praha.eu/uklid/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama