Jak mít dokonalá videa

5. srpna 2013 v 7:00 | Nany - 12 let |  Staré články
Samozřejmě že točení videí je spousta práce. Je to sice zábava, ale musíš se hodně snažit a věnovat tomu nějaký čas, aby bylo tvé video dokonalé.

Pomůcky
Vždy si připrav věci, které budeš při točení videa potřebovat. Naprosto ideální je mít papírek nebo deník s osnovou, díky které víš, kdy a jak máš co říct. Někdo si vypisuje celý text, ale mě to přijde jako naprostá zbytečnost. Když si video předtím jednou nacvičíš, tak ti bude osnova bohatě stačit. Občas určitě točíš na nějaké téma, ke kterým by bylo ideální mít nějaké pomůcky (kosmetická videa, ukázky knížek…). Připrav si je už při zkoušce a před točením naostro zkontroluj, jestli opravdu máš všechny věci, co potřebuješ, abys nemusela od videa odbíhat a mít střih navíc, nebo dlouhou pauzu, když neumíš upravovat videa.

Nácvik
Video si minimálně jednou nacvič. Nepodceňuj to. S mamkou jsme se dívali na video, které jsem točila dvakrát a to bez nácviku. Poprvé jsem tam plácala nesmysly, po druhé bylo video docela pěkné. Nácvik se vždy vyplatí. Netoč videa, když pospícháš - většinou nemáš čas si to zkusit a jedeš hned naostro, což je samozřejmě chyba. Někdo cvičení nepotřebuje, ale i tak je dobré si to přeci jenom trochu rozplánovat.
Všechno pečlivě zvaž
Byla jsem celkem nerozumná, když jsem zveřejnila show na téma mlíko (smazáno). Ta show byla naprosto děsná. Proto radím, ještě než začneš točit, tak se rozmysli, jestli točíš na dobré téma, které je vhodné a hodí se do tématiky tvého blogu.

Pozadí a oblečení
Nikde není psáno, jak by mělo video přesně vypadat, jaké by mělo být pozadí, jak by měli být blogerky vymóděné apod. Ale přijde mi, že není moc pěkné, když točíš videa v teplákovce, máš za sebou nevhodné pozadí (spoustu věcí, které se hýbou - televize…). Pozadí by mělo být jednobarevné, případně s nějakým obrazem, plakátem nebo třeba na židli u stolu. To je docela pěkné pozadí (jestli teda máš na stole uklizeno :D). Samozřejmě se nemusíš obléknout, jako když za chvilku půjdeš na přehlídku. Přesto se nějak slušně uprav. Viděla jsem blogerku, která točila v pyžamu a věř, že pokud budeš jako ona, tak se těš na spoustu urážlivých komentářů, kterých tam měla holčina spoustu. Já se na svá videa oblékám většinou jako do školy - tričko/tílko/svetřík/mikina a legíny/džíny/kraťasy a víc už neřeším.

Samotná řeč
Dobře si rozmysli, co budeš říkat, v jakém pořadí to budeš říkat a jestli má tvé povídání vůbec nějaký smysl. Všechno si předem promysli a připrav. Jak už bylo zmíněno, nacvič si to, abys věděla, co budeš říkat a zkusila si to. Vždyť ve videu přece jde hlavně o řeč!
Mluv srozumitelně, nahlas, snaž se nezasekávat, vyhýbej se dlouhým pauzám a snaž se působit sebevědomě.

Úprava
Když je video natočené, je dobré, když ho upravíte. Ne každý si kvůli tomu chce kupovat až příliš drahé programy. Z mé zkušenosti musím říct, že obyčejný Windows Live Movie Maker, který by měl mít každý snad každý počítač. Nikde jsem ho nestahovala, prostě jsem ho tam zdarma měla. Má to základní služby, které na pěkné video stačí. Dá se tam vložit hudba, spoustu efektů, různé druhy písma, stříhání, rozdělování, vkládání fotek a spoustu dalších věcí, které já vůbec nepoužívám.

Postup při úpravě (jak to dělám já, samozřejmě si to dělejte, jak chcete, to je jen inspirace):
  • Do videa vlož hudbu. Ztlum jí na minimum, aby tě bylo dobře slyšet a zvol hudbu, kde nemá zpěvák moc silný hlas a je to spíš něco tiššího.
  • Na video se podívej a zjisti, kde máš stříhat.
  • Jestli říkáš nějaký citát, tak bude vypadat zajímavě, když tam vložíš efekt - černobílý- protože to citát více zvýrazní.
  • Tvé video má určitě název. Je jedno, jestli to je videoodpověď, nebo třeba nákupy a novinky kosmetiky… Vypadá zajímavě, když do videa přiletí, nebo se najednou objeví.
Kontrola
Před zveřejněním video ještě zkontroluj. Mně se třeba stalo, že se mi po uložení všechny vystřižené části znova obnovily, já video zveřejnila a všechny ty pauzy a záchvaty smíchu vypadaly DĚSNĚ. Sice to hrozně štve, když to musíš znovu dělat, ale aspoň bude video hezké, ne kdybys ho zveřejnila tak, jak se nakonec upravilo.

Zveřejňování
Na YouTube se video hrozně dlouho načítá! 3 minutové video se mi tam natáčelo 20 minut. Asi si dovede představit, kolik času zabralo zveřejnění 35 minutového videa.
Nicméně ještě než se přestaneš o video zajímat, určitě vyplň název, tak jak ho chceš a tagy. Čím více tagů, tím je větší pravděpodobnost, že tvé video najde hodně lidí. Jiné věci jsou taky docela užitečné, ale na druhou stranu, já se na ně většinou vykašlu.
Než se ti video načte, tak toho můžeš dost udělat, proto neseď u notebooku a něco dělej!! Jen dej pozor, aby byl notebook pořád nabitý, aby se nevypnul a taky dej bacha, abys omylem neuzavřela prohlížeč. Když tedy děláš věci mimo notebook, tak ho každých 15 minut zkontroluj.

I přes to všechno nemusí být video dokonalé. Hm… vlastně… ono nic není dokonalé. Ale pěkné video dělá dobrou reklamu blogu a tím víc máš návštěvníků, kteří tě vidí velmi pozitivně a pochválí tě - a to je přeci moc hezké, ne? J

Zajímají mě tvoje tipy, jak na super video, ráda bych se někým inspirovala a svoje videa vylepšila. Proto VŠICHNI PIŠTE! Váš názor mě doopravdy zajímá, chci ho slyšet!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu?

Ano-------- ;)))

Komentáře

1 Ell Jones Ell Jones | Web | 5. srpna 2013 v 7:36 | Reagovat

Já si video nenacvičuju ani nepřemýšlím, co budu říkat. Nemám na to čas a když přemýšlím, co mám říct, tak tu pauzu potom stejně vystřihnu. Pozadí je většinou kus mého pokoje. Na točení se nijak neoblékám. Co mám na sobě, v tom točím. A k těm efektům. Nepřehánět, všeho moc škodí tak ať to není přeplácané. Mě se video na YT nahrává tak okolo 3 hodin. Nechám to běžet a jdu ven atd.

2 Anežka P. Anežka P. | E-mail | 5. srpna 2013 v 10:00 | Reagovat

" Z mé zkušenosti musím říct, že obyčejný Windows Live Movie Maker, který by měl mít každý snad každý počítač. Nikde jsem ho nestahovala, prostě jsem ho tam zdarma měla."

To trochu nedává smysl :DD

3 krasna-sluchatka krasna-sluchatka | E-mail | Web | 5. srpna 2013 v 12:59 | Reagovat

[2]: Nad tímhle jsem hodně přemýšlela, nakonec jsem to nechala takhle.

4 Fleur Toxique Fleur Toxique | Web | 5. srpna 2013 v 21:06 | Reagovat

Ja zatiaľ videá neplánujem točiť, aj keď občas ma tá myšlienka láka. Párkrát ma aj napadlo naozaj natočiť video, ale potom ma napadne, že ho bude treba upraviť :D Každopádne článok dobrý.

5 fakynn fakynn | Web | 6. srpna 2013 v 16:02 | Reagovat

Myslím, že skvěle popsané, až budu něco točit, příjdu si pro radu sem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama