Chibi, který mně dorážý

27. října 2014 v 0:00 | Nany J |  Úvahy
Nejsem žádný češtinář a přeci jen mám sedm let školní docházky, ale je mnoho chyb, které mě zarazí. Jasně, každý se občas splete a já nejsem výjimkou, jenže když tu chybu vidíte dokola a dokola, nutí Vás to něco dělat. Tak třeba tímto článkem pomůžu :)

Typ x Tip
Jedna z nejčastějších chyb. A přitom jsou významy zcela odlišné. Celkem mě překvapuje, že někomu nevadí "Typ na dobré rtěnky" nebo "Světlým tipům sluší jemné barvy" .
Kdo by to z těchto příkladů nepochopil, tak typ je druh/skupina lidí/věcí s nějakými vlastnostmi a tip je buď jako doporučení, nebo odhad (tipoval jsem, že z matematiky dostanu čtyřku, ale dostal jsem dvojku). Už si to nespletete, že jo? :)

Holt x Hold
Mrzí mě, že tohle si pletou i starší blogeři, kteří by měli mít už nějakou tu zkušenost. Hold je totiž něco jako pocta, třeba "vzát hold bohu". Mezitím co holt je jako prostě - "ten test se mi holt nepovedl".

Mně x Mě
Tohle je už napováženou. Učivo čtvrté, možná páté třídy. Jo a je velmi obtížné, zapamatovat si to podle pádů, že? Není třeba vysvětlovat to složitě, stačí, že mě se používá ve druhém a čtvrtém pádě "udělej to pro mě" a mně ve třetím a šestém "mluvil o mně". A jestli si to chcete krapet obohatit, tak tu je ještě mne a mi. Mne se používá jako mě, což je sice matoucí, ale budiž a mi místo mně. Samozřejmě pak zvolíte to, co se do věty hodí více.


Denně se setkávám se stovkami dalších chyb, jako vyjmenovaná slova nebo shoda podmětu s přísudkem, ale to tady nemá cenu psát. Když to nepochopili ve škole, že se nepíše kuřata zobaly, nýbrž kuřata zobala, tak jim to asi těžko vysvětlím zde.

Lidi, jsme Češi a i když je čeština velmi těžký jazyk, je fajn se jí věnovat poučovat se z chyb, které všichni, ale opravdu všichni děláme ;)

Jaký na to máte názor a jaké chyby často vídáte?

btw: teď se strašně bojím, že ve článku bude strašná chyba.. to by byl trapas, tak doufám, že jste nic nenašli :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanienes hanienes | Web | 27. října 2014 v 9:34 | Reagovat

Musím s tebou zase jenom souhlasit :)
Teď si nechci protiřečit, protože si kolikrát všimnu klidně tří chyb v mém článku... Přitom to sama úplně nesnáším.
Každá chyba v textu, kterou si právě čtu mě úplně bouchne do očí a nějakým způsobem mi zkazí celé čtení...
Prostě...I když jsme Češi a narodili jsme se tady (samozřejmě ne většina), tak stejně ten, kdo se tomu jazyku nevěnuje, nečte a neučí se ho, tak ho nemůže pořádně umět.
Nechci být nějaká zlá, ale třeba ten pravopis v USA nebo UK dost pokulhává...Kamarádka tam žila několik let, umí výborně anglicky MLUVIT, ale pravopis a psaní celkově pokulhává, protože se ho tam nějakým způsobem...neučili.
Čeština patří bezesporu k nejtěžším jazykům na světě, i když úplně nejtěžší taky není... Složitost jazyků záleží hlavně na jazyku země, kde jsme prožili dětství a je dost ostuda, když neumíme ani pořádně svůj rodný jazyk.

2 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 27. října 2014 v 17:03 | Reagovat

Dělalo mi delší dobu problém mně a mě... ale už v tom mám konečně pořádek :D. Udělala mi v tom pořádek mamka, kterou jsem prosila o radu, jak se to používá :D. Takže už to pár měsíců píšu tak, jak to má být :D.
To samé tip atyp...  - v tom si mi trochu pomohla. Konečně jsem si to v hlavě dala dohromady :D.
Já dělám chyby a vím to, ale snažím se jich vyvarovat a učit se... :-)
Nemůžu překousnout, když někde čtu - výkend, věcy, umívám nádobí a další hrůzy!!!
Jinak - znova, ještě jednou - chválím krásnou změnu vzhledu ;-) JE TO BOMBA!

3 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 27. října 2014 v 17:39 | Reagovat

Tyjo fuj, toho nadpisu jsem se nejdřív hooooodně lekla :D
Občas, když chvátám, tak se mě/mně taky splete :D Ale jinak... vraždila bych za takovéhle chyby, vždyť je to proboha základ!

4 liketeenspirit liketeenspirit | Web | 27. října 2014 v 19:17 | Reagovat

Jen a jen souhlasím, hlavně z tohohle mě nejvíc doráží HOLD, protože to je přesně ten případ, kterej já nemůžu vystát, tzn. když se někdo snaží být hrozně hyperkorektní a používat strašně složitý výrazy a přitom to neovládá. Ještě bych připadal to, když někdo píše věci jako 13tiletá, nebo ještě líp- 13ctiletá, protože když si to přečteš, výslovnost je "TŘINÁCTCTILETÁ" a to opravdu nevím, co znamená :D a ještě víc se mi líbí psaní osobních zájmen velkých písmenem v úplně běžný konverzaci, to je taky tak, když se někdo snaží bejt moc chytrej :) :D

5 Drzounka Drzounka | Web | 29. října 2014 v 16:08 | Reagovat

No páni ? O tom typxtip jsem to ani nevěděla, takže moje čeština je zase o něco více rozšířená! [:tired:] To mně a mě mi nikdy moc nešlo.. takže používám jenom mě, já vím, jsem hrozná.. Tohle mi dělalo vždycky problém. :-D I když na tom není v podstatě nic těžkého. Já vídám jen chyby co se týče vyjmenovaných slov a nebo už - uš.. nevím jak se tomu nadává, ale nevadí, teď mi to opravdu moc nemyslí. Né, žádnou hrubku jsem nenašla. :-P

6 cobain cobain | Web | 2. listopadu 2014 v 15:47 | Reagovat

mně třeba hodně vadí, že polovina česky mluvící populace neumí psát slovo výjimka a píše to jako vyjímka. A taky mi vadí když někdo napíše "2/3 lidí říkali", ikdyž tam mám být y, jelikož podmětem vety jsou 2/3 (dvě třetiny). ale to jsou takové blbosti, no. já jsem celá taková grammarnazi :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama