2.díl - Co je při mluvení nejdůležitější | Jak na video

24. února 2015 v 0:00 | Nany J |  Jak na blog
Ahoj, dnes tu mám druhý díl ze série Jak na videa. Tento díl bude dle mého názoru z celé série pro začátečníky úplně nejdůležitější, protože se zde budu věnovat mluvení.

Mluvte HODNĚ nahlas
Mluvením nahlas nikdy nic nezkazíte. Ne každý je sice normálně uřvaný, ale ve videích je to trošku potřeba. Samozřejmě neříkám, abyste celou dobu ječeli, to se také nedá poslouchat, nicméně šeptání videu nic nedá. Volume na našich přehrávačích není nekonečné a je mnohem jednoduší dát všechno na minimum u hlasitějších videí, než všechno zdvihnout na maximum... a navíc to pořád nestačí. Jednou se mi omylem povedlo něco zmáčknout a hned si asi pět lidí všimlo, že je zvuk jiný, mnohem tišší - a horší.

Artikulujte a zpomalte
Tohle je věc, která mi dělá skutečně problém - nejenom ve videích, ale i ve skutečném životě. Mluvím neuvěřitelně rychle a tím pádem mi nejde tolik vyslovovat, tak rychlost to prostě pohřbí. Ale snažím se na tom pracovat, protože vím, že se raději podívám na člověka, který mluví pomaleji a zřetelněji.

Jak se vyhnout přeřekům?
Než začnete mluvit, zkuste si říct jeden složitý jazykolam. To vám samozřejmě video bez přeřeků nezaručí, ale aspoň se pro začátek trošku rozmluvíte. Proto točím třeba tři videa za sebou - když mám čas, tak se snažím co nejvíce rozmluvit. Stejně tak můžete využít jiná mluvní cvičení. Prostě a jednodušše, není nejlepší začít hned točit video.

Buďte přirození
Na nic si nehrajte. Jestli máte špatnou náladu, tak netočte. Jestli jste zažili nejlepší den svého života, tak nemluvte o nějakém hlubokém nebo smutném tématu. Jestli jste flegmatici, tak buďte klidnější, jestli jste cholerici, tak se občas trošku naštvěte. Ale nic nehrajte, mluvte, jako kdybyste se bavili s nejlepším kamarádem.. nebo raději s druhým nejlepším kamarádem, protože s tím prvním to většinou nemá žádný smysl, řeknete blbost a smějete se ještě týden, tak to prosím ne :D

Je vidět, když na svém mluvení pracujete, jak čím dál více odstraňujete parazitní slova jako "eh" nebo "no", jak se umíte lépe vyjadřovat apod. Proto se nebojte, když vám to ze začátku nepůjde, tak se nic neděje. Já jsem své první video četla :D Věřte, že se časem zlepšíte :) Na druhou stranu, jestli vám to ani po několika videích nepůjde, tak vám to prostě nebylo dáno ;).
A co byste doporučili vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co tě na blogu zaujme jako první?

Design
Fotky
Články
Autor/ka
Jiné

Komentáře

1 *Shock *Shock | Web | 24. února 2015 v 13:26 | Reagovat

Když jsem dřív natáčela videa.. bylo to něco katastrofálního. Mluvím srašně rychle a hlavně.. na jeden nádech, což neni nejlepší. V každém druhém slově říkám buď "jakože nebo no". Neumím upřímně vůbec mluvit, tak jak do videa tak i v reálném životě. Snad se to časem naučím, myslím že nejlépe se naučíme mluvit natáčením videií.

Další super článek kterej mi určitě pomůže jestli budu chtít v budoucnu natáčet videa kde mluvím. Děkuju!

2 ellie's' - untrue.blog.cz ellie's' - untrue.blog.cz | Web | 24. února 2015 v 16:34 | Reagovat

tak co se týká videí taky mám v plánu točit a s tím hlasem, buď na to se dá koupit speciální mikrofon, že nemusíš řvát do videa a nebo záleží na kvalitě na kameře, ale je o to co natáčíš jestli mluvíš přímo ve videu, nebo točíš video a pak ho namluvíš

3 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 24. února 2015 v 16:59 | Reagovat

No to mluvení NAHLAS je docela hodně důležité, to máš pravdu... protože znám pár začátečníků a u nich vždycky musím své repráky zhlasit na maximum a stejně je občas prd slyšet -_- nechápu prostě... tohle by napadlo i blba mluvit nahlas a ne kuňkat jak nevím a ono nic -_- :D.
Já s tvou mluvou nemám problém, nevím jestli se ve videích musíš moc krotit, ale nepřijde mi, že bys mluvila rychle... možná protože to dělám taky a jsem zvyklá :D -_-
Přeřeky jsou někdy dobré, můžou se použít na konci videa pro pobavení :D. Ale samozřejmě ne, že zveřejním oficiální video a budu tam žbleptat každé druhé slovo na 100x :D.
Tvoje rady jsou moc super, určitě to začátečníkům pomůže vyvarovat se častým chybám :-) (což je fajn a myslím si, že píšeš samé podstatné věci, které se opravdu hodí). Já už k tomu nemám co dodat, protože tohle je vyčerpávající :-) a hlavně by si z toho měli začátečníci vzít příklad a ponaučení :))

4 Hermione Hermione | Web | 24. února 2015 v 18:46 | Reagovat

Máš fakt dobré tipy. Já bych chtěla natáčet občas něco na blog, ale mám špatnou kameru, špatný mikrofon a prostě všechno, takže radši ne. A ještě zním na videu příšerně :D

5 Tweery [Drzounka] Tweery [Drzounka] | Web | 24. února 2015 v 19:50 | Reagovat

No tak podle mě mám taky problém s artikulací, hue hue, kolikrát když si třeba podruhé poslechnu svoje video tak si všimnu že mi občas nějaké slovo nejde rozumnět! 8-O  :-D  Přeřeky mě nehrozej, ale jazykolam hej, kde si na to přišla ?  Jinak já se před videem nejdřív rozmyslím co chci všechno říct a pak už to jde nějak samo hele :-D A přirozenost ?! Jak jinak, vždycky mluvím na vás, na moje holčičiky ! :-Dtam si přece nemůžu na nic hrát. :-P Bohužel ale musím říct, že ve videích to ''no'' furt je, ale tak jak píšeš, to chce čas! >_<

6 Kerr Kerr | Web | 24. února 2015 v 23:16 | Reagovat

Kdybys mě někdy viděla, jaký jazykolamy si říkám i během natáčení :D Vždycky, jakmile se mi zamotá jazyk, si řeknu nejmíň pět jazykolamů, no děsná sranda to pak poslouchat při upravování :D Jinak máš se vším naprostou pravdu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama