2. díl - Vzhled článku | Jak na blog

30. března 2015 v 0:27 | Nany J |  Jak na blog
Ahoj, mám tu další pokračování série jak na blog. Už se blížíme do poloviny, ale stejně sfouknu ještě základnější věc - musím ale přiznat, že na ni mnoho lidí nemyslí - a to vzhled článku. Věřte, že i tento detail může zlepšit váš blog o jeden level.
Většinou jen napíšeme článek a hodíme ho na blog. Ale to je špatně. Měli bychom se trochu zamyslet i nad grafickou podobou. Nebojte, moc času vám nezaberou, ale článek se bude o něco lépe číst a koneckonců bude také vypadat trochu profesionálněji.

Dobré barvy
O samotném designu mluvit nebudu, ale když už jsme to lehce nakousli, není od věci se vyjádřit k písmu. Není třeba se příliš rozepisovat - chcete jasný tip? Černé písmo na bílý podklad. Nebo minimálně tmavé písmo na světlý podklad. Přijatelné je i bílé písmo na černém pozadí, nicméně jsem zastáncem toho, že co je černé na bílém, to platí. Duhové písmo na duhovém podkladu je nejhorší věc na světě (když jsme tedy ve světě grafické podoby článku). Já jsem vyzkoušela hodně designů. Některé se povedly, některé ne, ale vždy jsem si dala záležet, aby se všechno dalo dobře přečíst - a pokud nedalo, následovala reklamace. Časem jsem sama došla k tomu, že černobílá kombinace je nejlepší, ale musím uznat, že někdy to k tomu designu prostě neladí a chce to alespoň k někomu trochu barvičky.

Zarovnání
Zarovnání je věc, která záleží na člověku. Někomu se text čte nejlépe ze středu, někdo má rád levou klasiku. Já osobně preferuji zarovnání do bloku - přijde mi to upravenější, přehlednější, jasně víte, kdy končí odstavec, nikde vám neubíhá text ze stránky a většinou to pomůže i s prací s obrázky. Tohle je ale samozřejmě o vašem vlastním názoru. Jen se zamyslete, co vidíte nejčastěji a porovnejte to s tím, co se vám nejlépe čte. Něco si z toho vyvoďte.. no a nastavte si to u vašich článků.

"Celý článek"
V editoru máte možnost rozdělit článek na dvě části - jedna je viditelná na hlavní stránce a zbytek se zobrazí po rozkliknutí. Já sama ho příliš nevyužívám, ale musím uznat, že se občas vážně hodí. Když je článek příliš dlouhý a trošku mi kazí design (jop, je tam pár detailů, kterých si člověk normálně nevšimne, ale jakmile sjede dál, tak je to bída), tak ho ihned po úvodu (který trochu okořením, aby na ten článek kliklo co nejvíce lidi) utnu. Někdo to takhle dělá běžně - napíše jen úvod, často hodí ještě někam obrázek a poté už nechá na návštěvníkovi, jestli se mrkne, nebo ne. Ať je to tak, nebo onak, rozhodně bych zvolila jen jeden styl a ten bych moc neměnila. Dva týdny články takhle a potom takhle - to nedělá dobrotu.

Obrázky - kolik, jak velké?
Nemluvím tady o článcích, které obsahují čistě fotky, to je samozřejmě něco jiného. Nikdy není dobré, když to přeženete. Obrázky přikládejte vždycky k tématu, nebo v případě, že by vám článek přišel suchý, přihoďte nějakou neutrální fotku - sebe, krajinu... Většinou je dobré, když fotku zmenšíte (pokud tedy máte vysokou kvalitu, ne nějakou webku). Já mívám rozlišení 2000-něco a 3000-něco (přesně nevím), takže obrázek trochu zmenším - zaprvé se bude načítat mnohem kratší dobu a zadruhé nebude nikde vyčuhovat ze stránky (což se občas může stát). Samozřejmě má potom o něco horší kvalitu, ale jak jsem psala na začátku, pokud jde o nějaké mé selfíčko a ne o umělecké dílo, tak je to v pohodě.

Tučně, kurzívou, jinou barvičkou, či snad přeškrtnout?
Tohle už jsou malé drobnosti, které závisí čistě na typu článku. Já tučně dělám hlavně nadpisy, výjimečně něco v textu zvýrazňuji. Kurzívu používám při běhu svých myšlenek, nebo jako nějaký dodatek. Jiné barvy prakticky nepoužívám, ale někdo je používá stejně jako já při nadpisech nebo pro zvýraznění. Přeškrtnutí praktikuji hlavně při deníčkovských článcích, kdy mě napadne myšlenka, kterou ale následně zavrhnu. Jenže mi přijde blbé, když píšu tak, jak mi napovídají city, a proto by byl nesmysl tu větičku vynechat. Už k tomu prostě patří. Tak to využívám já - vy si to samozřejmě využívejte podle sebe. Jen bych ráda dodala to, že méně je někdy více, takže moc tlusťochů, šikmáků, duh a přejetých hus může uškodit. Na druhou stranu je dlouhý čistý článek naprosto nepřehledný.

To je ke vzhledu článku snad vše. Jsou to opravdu detaily a drobnosti (také často používáte synonyma jako odlišnou věc? :D), ale věřte, že když vidíte článek, který porušuje tato pravidla a článek, který to má pěkně roztřízené a úhledné, tak vám dojde, že je to fakt rozdíl.

Co si o tom myslíte vy? Jaké další tipy máte pro lepší podobu článku?

BTW: Ano, obsah je o hodně důležitější než to, co jsem tady sepsala, berte ho opravdu pouze z tohoto hlediska, rozhodně vám tady nechci navykládat něco typu: "Hlavně mějte krásně upravené články o úplných h****ch." To fakt ne :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu?

Ano-------- ;)))

Komentáře

1 Vall Vall | Web | 30. března 2015 v 14:27 | Reagovat

Ahojky,
tyhle typy článků mám strašně ráda :) Vždycky mi pomůžou.
Já mám černé písmo a mám bílý podklad :)
Já celý článek používám často :) Vždycky napíšu nějaký úvod a pak přidám tu čárku celého článku :) Už jsem si zvykla.
Já fotky moc nezmenšuju, protože je blog zmenší sám, ale začnu to asi dělat. Jedna věc je, že (jak píšeš) se načítá strašně rychla a druhá věc je, že mně samotné to vadí, jak se načítá dlouho.
Já kurvízu moc nepoužívám, jak kdy :) Přeškrtávám psaní jenom někdy.

Super článek!! (:

2 Heaven Heaven | E-mail | Web | 30. března 2015 v 15:29 | Reagovat

Skvělé tipy, snažím se je i dodržovat :) Zarovnání do bloku mi přijde asi nejlepší, ale jak si řekla, záleží na pocitu a jak to komu vyhovuje :) Obrázky jsou hodně důležité, bez těch bývají články nudné (ten tvůj ale ne, jen aby bylo jasno! :D)

3 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 30. března 2015 v 17:31 | Reagovat

Já jsem prostě na ten tmavý podklad a bílé písmo. I když vím, že se to asi někdy hůř čte, ale já už jsem prostě taková :D. Chci to mít tmavé! :D. Možná časem dospěju do fáze, kdy zmoudřím :D
Zarovnání na blogu moc neřeším... to se přiznám :D. Samozřejmě, že když píšu růzené věci do školy, tak je zarovnání do bloku jasnou volbou, ale na blogu na tohle zapomínám -_-.
Já jsem zastánce "Celý článek," :D u některých článků sice ne, ale většinou se u mě perex - krátký úvod a pak "Celý článek" objeví :-)
Úprava fotek nebo obrázků je pro mě  téměř naprostý základ - vždycky mě to dokáže rozčílit, když to některé blogerky nezmenší, nebo nezpraví a je to všude rozlezlé a načítá se to 150 hodin -_- :D
Já taky moc nehýřím barvama, snažím se to mít v jednotném, jednoduchém duchu :-).
Jemné, snad i upravené :D. Záleží mi na maličkostech a tak... ale někdo prostě pro tohle nemá cítění :D... když vidím některé ty blogy :D.
Obsah je důležitý, ale úprava a vzhled je nalepená hned za tím! :D ;-)
Neříkám, že mám nejupravenější blog na světě, ale snažím se, aby to trochu vypadalo :D. :-)
Super článek, myslím, že jsi shrnula všechno, co je potřeba! ;-)

4 Victoria Cool Victoria Cool | Web | 30. března 2015 v 20:02 | Reagovat

Skvělé rady :) Určitě mi v něčem pomohly.

5 Fakynn Fakynn | E-mail | Web | 30. března 2015 v 21:12 | Reagovat

Asi bych to lépe nenapsala. Snad tam ani nic nechybí, opravdu pěkný článek. :)
Mně osobně třeba vadí, pokud má člověk šílené barvy ve vzhledu, to většinou ani nic nečtu, to samé, když má každou větu jinak, i to se blbě čte.
Dělení článků používám většinou (pokud teda nemám článek nějak extrémně krátký). Přijde mi, že je to více přehledné a když někdo hledá starší článek, nesjíždí dolů dvě hodiny. :)

6 Crazy Jull Crazy Jull | Web | 7. listopadu 2015 v 15:01 | Reagovat

Taky si myslím, že kombinace černé a bílé je nejlepší. :)
Já používám zarovnání do bloku, přijde mi to nejhezčí, kvůli tomu, že je to takové upravené.
"Celý článek" moc nevyužívám, jen když je článek hodně dlouhý. :)
-CrazyJull

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama