3. díl - Editace | Jak na video

18. května 2015 v 0:00 | Nany J |  Jak na blog
Ahoj, po delší době tu mám článek pro všechny nezkušené a méně zkušené Youtubery. Minulé díly byly o Mluvení< a Technice<, tak se na ně určitě podívejte, abyste nebyli pozadu. Tentokrát to bude o editování videí, což je vážně oříšek. Samozřejmě tady nebude přesný návod, protože každý máme jiný program. Kdybyste ale čirou náhodou potřebovali něco s MovieMakerem, Sony Vegas Pro, anebo iMovie, můžete mi napsat :)

Střih
Střih je tou nejdůležitější věcí vůbec. Je to kouzlo, díky kterému se stane z půlhodinového kecacího (a také nudného) videa desetiminutové akční. Není třeba, abyste měli program, který v sobě má stovky efektů, střih je prostě to nejdůležitější. Video doporučuji sestříhat na co nejkratší, protože jak je známo, u nejkratších videí lidé vydrží nejdéle. Zároveň bych moc nedoporučovala střih každé dvě sekundy, toto už trošku vyšlo z módy a navíc je to střih specifický pro pár slavných youtuberů. Prostě a jednoduše - z videa vemte to nejdůležitější a to po nějakých delších kusech sestříhejte. Výjimku bych udělala u vlogů, kde je naopak pěkné, když se celý týden po krátkých sestřihech shrne do pár minut.

Efekty
S efekty bych nepřeháněla. Pokud točíte vlogy, kde je hodně střihů, tam si klidně nějaké zajímavé přechody můžete dovolit, i nějaký ten černobílý střih apod. U klasických videí to moc nedoporučuji, působí to potom hrozně přeplácaně a člověk se soustředí spíše na efekty, než na vaší řeč. Přechody dělejte co nejjednodušší a s efekty také hodně šetřete.

Intro a outro
(kdo by nevěděl, tak je to jakoby začátek a konec videa, u mých starších videí můžete vidět třeba outro :))
To záleží čistě na vás. Mě přijde obojí užitečné, na začátek přidáte něco, díky čemu si vás lidé zapamatují, třeba když si vezmu dřívější intro Teri Blitzen< (asi po 10 sec uslyšíte), tak to jsem poznala hned podle hudby. Outro mi přijde ještě lepší, protože můžete nakonec přidat všechny vaše sociální sítě, předchozí video apod. Tak o vás může člověk, který na vás narazil poprvé, zjistit více.

Hudba
Často se řeší, jestli do pozadí přidávat nebo nepřidávat hudbu. Já jí tam nedávám, mě osobně to trochu ruší, zvlášť je docela těžké vybrat hudbu, která by tomu videu "seděla". Rozhodně ale není od věci něco tiššího přidat k záznamu, který hodně šumí, pak to trochu překryje a zní to lépe. Nejhorší je zaručeně moc hlasitá hudba, kdy chvilkami youtubera ani neslyšíte. To už radši ten šum prosím.

Programy
Na závěr jsem se rozhodla, že vám zde napíšu dobré programy, se kterými mám aspoň malou zkušenost a mohu je doporučit. Všechny je najdete na internetu zdarma (samozřejmě vás k tomu nechci navádět, ale kdo by si je kupoval v obchodě, že ano? :D) Ty nejlepší jsou zvýrazněné, ale to neznamená, že by ty ostatní byly špatné, jen jsem s nimi nepracovala dlouhodobě.
  • MovieMaker (ten by měly mít všechny počítače s Windowsem)
  • iMovie (ten by měly mít všechny Macy)
  • Sony Vegas - asi nejlepší
  • Pinnacle Studio
  • Adobe Premiere Elements
  • Cyberlink Power Director
  • Avidemux

V čem stříháte videa vy?
Co je podle vás u editace videí nejdůležitější?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu?

Ano-------- ;)))

Komentáře

1 MrMarkii MrMarkii | Web | 18. května 2015 v 14:10 | Reagovat

Hezky napsané, nicméně bych dodal, že hodně záleží na citu a představivosti. Souhlasím, že by video mělo být spíše krátké, ale pokud je tam akčnost a děj, tak nemám nic proti. Pokud jsou spíše "kecací", zkrátil bych je, ale zase, aby to nebylo příliš nudné. Efekty a přechody tomu přidávají na životě. Také hudba na pozadí je dobrý nápad. Někoho, například tebe to ruší, ale osobně se mi to líbí. Samozřejmě, že hudba nesmí být moc tichá či naopak hlasitá, ale podkresluje to, a jak jsem říkal, přidává to také na životě, na výraznosti toho videa.

V čem edituji já?
Zkusil jsem už mnoho programů - Pinnacle studio, Vegas, Movie Maker, ale nejvíce mě padl Vegas, i když v Pinnacle nemusím nastavovat a vytvářet efekt sám, v Pinnacle je to hezky už udělané. Takže Vegas! :-)

Co je nejdůležitější?
Jak jsem říkal, hraje zde hlavně cit a kreativita. Jak jsem někde četl na Facebooku: ,,I s malým kašpárkem lze zahrát velké divadlo"... Možná to bylo v jiném kontextu, ale chápeš mě, ne? :D zkrátka i z dlouhého a nudného videa, plného failů a přeřeků, lze vytvořit poutavé, nápadité a zábavné video. Stačí jen experimentovat, tvořit a mít představivost... :-)

2 Vall Vall | Web | 18. května 2015 v 16:27 | Reagovat

Já videa nenatáčím, ale myslím si, že je fajn, že někdo podobné články dělá.
movieMaker je celkem dobrý. Není podle mě nejlepší, ale pro začátečníky je celkem dobrý :)
SonyVegas by nemusel být špatný, ale s ním zkušenosti fakt nemám :)
Já zkoušela VideoPad, ale tam mi nešlo dát video, které jsem chtěla upravit.
Pinnacle studio jsem měla stažené a má to strašně hezky udělané :) Akorát mi do něj ''zase'' nešlo dát video :D
Cyberlink Power Director vůbec neznám :)
Třeba když youtuber pořád dělá překlepy, tak je to fajn vystřihnout. Nemám ráda, když se někdo přeřekne a nechá to ve videu. Taky nemusím, když má video 15 minut a jsou tam části, které by tam být nemusely. Každému to ale vyhovuje jinak :)

3 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 18. května 2015 v 17:46 | Reagovat

Někteří YTbeři mě tím střihem fascinují :D. Někdy je to už opravdu přehnané, navíc jak říkáš, je to typické jen pro některé slavné YTbery. Ti, kteří se to pak snaží napodobit? Dopadá to fakt šíleně. Střídmost nade vše! ;-)
Všeho s mírou, to patří i k těm efektům. Přeplácanost nebudí zrovna nejlepší dojem... mě efekty moc neberou :-)
Intro, outro je podle mě docela důležité. Teri jsem podle toho taky vždycky poznávala :D :-)
Hudba jen někdy přehnaná :D znám takové, kteří mají hudbu a nejde je potom ani pořádně slyšet. To pak spíš hodně uškodí... prostě jako vždy, všeho s mírou a ten, kdo to video dělá/edituje by u toho měl trochu přemýšlet :D :-).
MovieMaker mám i já a to nenatáčím :-) občas si tam vytvářím videa čistě jen z fotek, je to praktická věcička :D :-)
PinnacleStudio jsem kdysi měla taky stažený, jenomže mi to šileně moc zpomalilo PC, takže už je odinstalované :D :-)
Nenatáčím, takže tomu prd rozumím, ale myslím si, že pro začáečníky nebo lehce mírně pokročilé moc užitečný článek :-)

4 hanienes hanienes | Web | 18. května 2015 v 19:24 | Reagovat

Super rady :) V posledním roce začalo spoustu lidí natáčet a když se dívám na některá videa, chce se mi brečet... Sice tomu moc nerozumím (jako treba ty, ty už nějaký ten pátek natáčíš), ale jsem docela kritická a určité veci me někdy dost deptají... Treba ta hudba. Někdy to proste sedne, někdy je to nepříjemné. Treba k tutoriálu se mi to perfektně hodí a u nějakého vyloženě povídacího videa to prežiju i bez hudby.
Párkrát jsem si zkoušela stříhání, jak v Movie Makeru i v iMovie a já osobně mám radši druhou variantu. Je to pro mě proste jednodušší :D i kdyz by mě Yb strašně bavil, proste na to nemam :D

5 Makkakonka Makkakonka | Web | 21. května 2015 v 14:39 | Reagovat

Já jsem ještě nikdy video nevyráběla. Nebylo potřeba. V počítači mám MovieMaker, ale ještě jsem ho neotevřela :D Zase si říkám, že by nebylo úplně špatné, to někdy zkusit :D
Rady jsou to podle mě velmi dobré. Tyto tvé články mne velmi baví.
Znám spoustu lidí, kteří jsou na natáčení videí dobří, ale už si tolik nepohrají se střihem apod. a video tím mají na menší úrovni. Je to celkem škoda.

6 *Shock *Shock | Web | 24. května 2015 v 0:20 | Reagovat

V jakých programech se dělají intro a outro?:)

- Jinak super typy :)!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama