Recenze: Dívka, která kopla do vosího hnízda

14. července 2015 v 0:00 | Nany J |  Recenze
Ahoj, dnes tu mám recenzi na jednu z nejlépe napsaných knížek, co jsem kdy četla. Jedná se o poslední knihu z trilogie Milénium. Ano, bohužel jsem nejdříve četla poslední díl, kde se všechny záhady z předchozích knih vyřeší, ale ani mi to příliš nevadilo. Kdo četl článek z dovolené, ví, v jaké jsem byla situaci :D

Autor: Stieg Larsson
Nakladatelství: Host
Počet stran: 672 (čisté čtivo)
Rok vydání: 2010
Cena: Hardback 399, paperback 249 (obří kniha je asi lepší jako paperback, protože s ní můžete různě ohýbat)

Anotace
Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Ale nebude to mít jednoduché. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu. Je tu totiž ještě jeden pacient - Alexander Zalaščenko…

Mikael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti. Lisbeth bude muset s jeho pomocí dokázat svou nevinu a také upozornit na zkorumpované politiky, kteří dopustili, aby se bezbranní lidé stali oběťmi zneužívání a násilí. Salanderová, bývalá oběť, je připravena úder vrátit.

Ocenění
Kniha získala v roce 2008 ocenění The Glass Key za nejlepší dílo severské kriminální literatury. Na motivy této knihy, stejně jako předchozích dílů, vznikl celovečerní film v produkci agentury Yellow Bird. Pozn. Nany: Na film se nekoukejte, musela jsem ho vypnout po deseti minutách, fakt, často mám raději filmy než knížky, ale tady ani náhodou.

Můj názor
Kniha může hned ze začátku čtenáře odstrašit. Přeci jenom to není žádná 200stránková hodinovka. Jenže když už se do knížky pustíte, jsem přesvědčená, že ji neodložíte. Na dovolené jsem ji s sebou tahala všude, na pláž, na výlet, do restaurace.. prostě všude. Bylo pro mě těžké odrthnout se od napínavého děje. Nemám ráda dlouhé popisování, ale Stieg dokázal i při popisu obyčejného skladu přivolat nervozitu a napětí. Za to má ode mě velký palec nahoru.
Jak už jsem psala na začátku, moje první knížka byla vlastně ta poslední. Ale nějak mi to nevadilo. Na předchozí díly skoro nic neodkazovalo. Samozřejmě na mě na prvních stránkách napadalo neuvěřitelné množství jmen, k tomu všemu švédských, což je buď o tom, že si je dáte do překladače, nebo si je trochu pozměníte, aby se vám dobře četla. Ale časem jsem si na ně zvykla a potom už se čtením nebyl absolutně žádný problém. Ale vám rozhodně doporučuji začít od prvního dílu - který jsem mimochodem zrovna dneska začala číst -, protože to aspoň budete mít postupně s dobrou návazností. Předpokládám, že první díl rozhodně nezklame, stejně jako třetí.
A abych nezapomněla na obal - měla jsem ruce jak paperback, tak hardback (ale celou dobu jsem četla v paperbacku) a i když bude mít pb pěkně zničený hřbet, tak se drží mnohem lépe.

Abych to shrnula, na knížce nemám skutečně nic, co bych vytkla. Celý děj je neuvěřitelně napínavý, občas se tam vyskytne retrospektiva a zaručuji vám, že se u knížky nebudete nudit.

Opět jsem vám nemohla prozradit víc, zaprvé se to ze 700stránkové knížky špatně vytahuje a zadruhé bych vám zkazila požitek z narůstajících problémů :D

Celkové hodnocení: 99%

- což znamená nejlepší možné hodnocení, není jediná věc, která by se mi nelíbila. Jinak 100% si nechávám pro nejlepší knížku, co jsem kdy přečetla, ale to budu moct říci až na konci života.

Tip na závěr
Před čtením si obstarejte záložku, nebo aspoň otestujte paměť, protože kapitoly jsou dlouhé a někdy se musí přestat :D

Četli jsem tuto trilogii? Slibujete, že se po knížce aspoň podíváte? :D Máte rádi tento krimi žánr?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu?

Ano-------- ;)))

Komentáře

1 Werangummi Werangummi | Web | 14. července 2015 v 10:20 | Reagovat

Jak už jsem ti psala u článku s dovolené, zrovna tuto trilogii čtu, máme doma všechny tři knížky, o čemž jsem do začátku prázdnin ani ponětí:D:) Nicméně já přečetla první díl a byla jsem vážně nadšená, jak píšeš, člověk se od toho nemůže odtrhnout, Stieg je vážně v tomhle ohledu skvělý:D:) Momentálně jsem v polovině druhého dílu a sdílím stejné nadšení jako u předchozího, na třetí se chystám a už se na něj těším, je to opravdu skvělá trilogie, určitě si přečti i předchozí díly:) Skvělá recenze:) Jo a mám paperbacky a souhlasím, lepší by byly hardbacky protože to tahám všude a už jsou trochu odrbané, ale tak to je jen detail:)

2 Saorisse Saorisse | Web | 14. července 2015 v 11:25 | Reagovat

Fím si nedávno mamka stáhla a chceme se na něj podívat, tak jsem zvědavá. Knihu jsem nečetla.

3 Kix*♥ Kix*♥ | Web | 14. července 2015 v 13:01 | Reagovat

Tyhel pocity znám, když se člověk nemůže odtrhnout od knížky a pořád čte a čte. I když ta knížka má milion stránek. Čtu ji jako blázen, jen abych se dostala ke konci a měla všechno přelouskané... nechci vynechat a zanedbat ani chvilku :D.
Popravdě se přiznám, že tuhle knížku ani film jsem ještě nečetla/neviděla. A ani jsem o tomhle neměla ponětí. Krimi žánr si občas dám, ale není to na mém každodenním programu... nicméně tvůj názor mě tak dostal, že ti možná i slíbím, že se po ní podívám! :D :-)
Ale jinak kvalitka recenze :-) správná. Tvoje recenze mě vždycky dokážou nalákat :-D :-)

4 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 14. července 2015 v 17:29 | Reagovat

Ještě jsem nečetla, ale slyšela jsem mnoho chvály, tak se na to někdy v budoucnu asi vrhnu :-)

5 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 14. července 2015 v 19:23 | Reagovat

Všechny tři jsem kupovala kamarádovi k narozeninám,mě bohužel nezaujala. :)

6 Lola-J Lola-J | Web | 14. července 2015 v 20:35 | Reagovat

Páni! Tahle kniha me naopak zaujala. V poslední době me spis odrazuje, když jsou knížky úzké a ze vypadají, ze je rychle přečtu. :-) musím zkusit, super tip!

7 Kája Kája | Web | 16. července 2015 v 12:56 | Reagovat

Viděla jsem první díl zfilmovaný (ale švédskou verzi) a musím říct, že to bylo místy teda fakt sado maso. :-D Ovšem jinak byl výbornej - vřele doporučuji! Jako kriminálka byl skvěle udělaný, to já prostě můžu. :-D Rozhodla jsem se, že si přečtu knížku, a tak jsem teď někde na začátku a vůbec mě to zatím nebaví, protože jsem se zatím nedostala k tomu hlavnímu, takže jsem to na chvíli jaksi odložila a vrátím se k tomu až časem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama